Fryderyk Chopin na lekcjach języka polskiego

Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel…

Kim był Fryderyk Chopin? Kiedy i gdzie się urodził? Na jakim instrumencie grał? Kiedy rozpoczął naukę gry na instrumencie?  Co było jego inspiracją w tworzeniu muzyki?  Jakie komponował utwory? Dokąd i kiedy podróżował Chopin? Gdzie umarł i jest pochowany? Gdzie znajduje się serce Chopina? Jak uczczono pamięć słynnego Polaka? Kiedy odbył się pierwszy konkurs im. Fryderyka Chopina? Co ile lat i gdzie się on odbywa?

Na te i wiele innych pytań odpowiadaliśmy wspólnie na ostatnich lekcjach języka polskiego w klasach trzecich, poświęconych wybitnemu Polakowi jakim był Fryderyk Chopin. Nasi uczniowie z wielkim zainteresowaniem czytali opowiadanie z podręcznika o młodym Frycku i słuchali wybranych dzieł genialnego kompozytora nie tylko w wykonaniu dorosłych ale także rówieśników naszych trzecioklasistów. Pokazaliśmy też dzieciom album z fotografiami z życia Chopina i jego portret przywieziony z muzeum w Warszawie. W każdej klasie trzeciej dodatkowo dzieci zobaczyły prezentacje dotyczącą tego najsławniejszego polskiego pianisty. Przedstawienie dzieciom roli Fryderyka Chopina dla Polski i Polaków było dla nas niezmiernie ważne z trzech co najmniej powodów:

• jako pianista, Chopin gromadził i jednoczył przy sobie wszystkich Polaków, skupiając wokół siebie na obczyźnie tych, którym sprawa Ojczyzny była szczególnie bliska
  • jako kompozytor zostawił potomnym arcydzieła przepojone klimatem Ojczyzny i tęsknoty do niej
  • jako artysta człowiek, Chopin stał się symbolem naszej narodowej kultury

W ramach utrwalenia zdobytej wiedzy o kompozytorze zaproponowaliśmy dzieciom  wykonanie plakatu pt. „Fryderyk Chopin – życie i twórczość „ co spotkało się z wielkim zainteresowaniem naszych uczniów. Wykonane prace przeszły nasze najśmielsze oczekiwania i zostały nagrodzone dyplomami i ocenami.

A na fotorelacje z naszych zajęć zapraszamy do galerii.