Wizyta strażaka w klasach III

Tematem ostatnich zajęć, w klasach trzecich, były zawody, a konkretnie próba odpowiedzi na pytanie: kim będę gdy dorosnę. Z tej okazji odwiedził nas wyjątkowy gość, pan Marek Trybull, który od dwóch lat służy innym ludziom jako strażak.

W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się jak wygląda dzień pracy strażaka. Każdego dnia do godziny 11.każdy z nich spędza czas ze swoim dowódcą i uczą się obsługi nowych sprzętów pożarowych oraz technik gaszenia pożarów. W momencie alarmu pożarowego mają tylko 1 minutę na zejście do wozu strażackiego i tylko 3 minuty na dojechanie na miejsce pożaru, gdyż każda sekunda może zdecydować o czyimś życiu.

Teraz już wiemy, że ich praca nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom i zwierzętom np. podczas powodzi i wypadków samochodowych. Cenną wskazówką była informacja, jak dzieci mogą zadbać o swoje bezpieczeństwo gdy zauważą ogień lub dym w swoim domu, oraz w jaki sposób przewidywać i unikać zagrożeń podczas wspólnych zabaw z rówieśnikami. Największe zainteresowanie wzbudził mundur strażacki, sprzęt i indywidualne pozowanie w prawdziwym hełmie strażackim. Zarówno chłopcy jak i dziewczynki zadawali panu strażakowi mnóstwo pytań np. co zrobić żeby zostać strażakiem, którędy uciekać w razie pożaru lub ile jest jednostek straży pożarnej w Londynie.

Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci utrwaliły sobie numer alarmowy do straży pożarnej i sytuacje, kiedy powinny go używać. Pan Marek obdarował dodatkowo dzieci i panie nauczycielki specjalną książeczką zawierającą wszystkie potrzebne informacje dotyczące naszego bezpieczeństwa w razie pożaru.

Spotkanie odbyło się w przesympatycznej atmosferze a dzieci w podziękowaniu wręczyły panu strażakowi mały upominek i dyplom.

Zdjęcia z wydarzenia dostępne w galerii “Wizyta strażaka w klasach III“.

..tylko życie poświęcone innym, warte jest przeżycia..