Uśmiech w kopercie

Pisanie listów to piękny, ale niestety już rzadki zwyczaj komunikacji, tym bardziej, że żyjemy w dobie telefonów komórkowych i innych internetowych sposobów komunikowania się. Nadal jednak to niezwykły sposób na wyrażenie swoich myśli, sympatii i szacunku do rodziny i bliskich nam osób. Poza tym pisanie listów to świetna szkoła planowania wypowiedzi, rozwoju słownictwa w mowie i piśmie oraz dobierania słów. Napisanie listu to wielkie wyzwanie! A kiedy list jest już gotowy, zostaje tylko zapakowanie go w kopertę, spacer na pocztę, przyklejenie znaczka i niecierpliwe oczekiwanie na odpowiedź.

Otóż takiego wyzwania podjęła się nasza klasa III b , dołączając do akcji promowanej przez Akademię Polską w Gloucaster pod nazwą „ Uśmiech w kopercie”.

Ta polonijna akcja ma na celu podtrzymanie tradycji pisania listów, integrację społeczeństwa uczniów polonijnych, a co najważniejsze, poszerzanie umiejętności posługiwania się językiem polskim w piśmie. Dzieci uczestniczyły w lekcji dotyczącej nauki pisania listów, uczyły się budować charakterystykę swojej osoby, opisy życia codziennego, poznawały nowe słownictwo, a przede wszystkim nauczyły się poprawnej budowy listu oraz adresowania kopert. Na każdej kopercie dzieci narysowały znaczek i uśmiech jako symboliczny znak sympatii do nowego kolegi lub koleżanki polonijnej. Nasi trzecioklasiści pisali do kolegów i koleżanek z klasy drugiej w Akademii Polskiej w Gloucaster, ale w akcji wzięły udział też inne szkoły polonijne z innych miast.

Jestesmy bardzo dumni z naszych kochanych dzieci i mamy nadzieję, że ich listy spotkają się z ciepłym przyjęciem i niebawem przyjdą odpowiedzi na adres naszej szkoły,  a tymczasem… “Ludzie zejdźcie z drogi, bo listonosz jedzie!”

Zdjęcia tutaj lub w galerii.