Czytamy legendy z klasą IV

Każdy z nas, zna polskie legendy, bo poznaliśmy je w szkole lub czytali nam je bliscy. Także nasi uczniowie mieli taką szansę na lekcji języka polskiego w klasie czwartej.
Dzięki ciekawym zajęciom dzieci poznały definicję słowa „Legenda” oraz nauczyły się cech charakterystycznych dla tego gatunku literackiego.
Teraz już wiedzą, że do najpopularniejszych legend polskich należą:

• „Legenda o smoku wawelskim”;
  • „Legenda Warsie i Sawie”;
  • „Legenda o trzech braciach: Lechu, Czechu i Rusie”;
  • „Legenda o Bazyliszku”;
  • „Legenda o Panu Twardowskim”.

Najbardziej znane legendy polskie związane są z miastami np.Warszawą lub dotyczą określonego regionu Polski, np. małopolski . „Legenda o królu Kraku”. Opowiadają o władcach kraju, wojownikach, świętych, ale też o zwykłych ludziach, którzy wyróżniali się sprytem, przebiegłością i odwagą. Legendy polskie są nie tylko ciekawą lekturą, ale mogą też stanowić punkt wyjścia do rozmów o historii Polski oraz wartościach, jakimi należy się kierować w życiu i pozwalają nam też lepiej zapamiętać fakty związane z kulturą i tradycją naszego kraju.Warto by znalazły się w biblioteczce każdego dziecka i dlatego nasi uczniowie przygotowali niespodziankę i w niezwykły sposób zaprosili nas do wspólnego czytania. Zapraszamy do galerii.