100 lat polskiej piosenki

Według słownika terminów literackich piosenka to krótki utwór poetycki z wyrazistym refrenem, wykonywany najczęściej przy akompaniamencie muzycznym przez śpiewaka – solistę lub zespół. Tematyka piosenki jest bardzo różnorodna : społeczna, polityczna, obyczajowa, a tekst słowny może przybierać najróżniejszą postać. I takiej różnorodności mogliśmy doświadczać w naszej szkole w sobotni wieczór.

„Sto lat polskiej piosenki”, koncert który odbył się w naszej szkole to historia zapisana w utworach. W dziejach narodu polskiego piosenki krzepiły, bawiły uczyły, dawały wytchnienie a przede wszystkim zachwycały na festiwalach w Sopocie, Opolu, Wrocławiu a nawet w Kołobrzegu. W miniona sobotę również zachwyciły publiczność zebraną w naszej szkole, gdzie przy dźwiękach fortepianu, gitar, skrzypiec i wiolonczeli rozbrzmiewały najpiękniejsze polskie utwory muzyczne. Niezwykli soliści, tancerze, chór oraz instrumentaliści to nikt inny tylko nasi utalentowani uczniowie, pracownicy szkoły i rodzice.

W naszych piosenkach zamknęliśmy przesłanie walki o dom ojczysty, wolność i Niepodległość – o wartości, które są bezcenne mimo upływu lat. Kiedyś walczyli o nie nasi przodkowie , dziś walczy o nie Ukraina- a my wraz z nią toteż cały dochód z Koncertu postanowiliśmy przekazać na pomoc mieszkańcom Ukrainy.

Dziękujemy naszemu muzycznemu opiekunowi pani Alicji Heeran za opiekę nad całością przygotowań muzycznych, oraz za piękny taniec Tomasza Gazdy i Aleksandry Szymoniak. Wielkie podziękowania składamy na ręce Ambasady Polskiej w Londynie za dotacje z okazji obchodów Dni Dziedzictwa Narodowego, która czuwała nad całością koncertu, polskiemu sklepowi u Ozików za ufundowanie słodkiego poczęstunku, pani Dorocie Dąbkowskiej, za przygotowanie słodkiego poczęstunku.

Zapraszamy Państwa w muzyczną podróż przez sto lat polskiej piosenki, bo rację ma poeta, mówiąc: Piosenka jest dobra na wszystko!