O czasach wojny w klasach czwartych

W 1939 roku, wrzesień, był pełen tragicznych wydarzeń, ważnych dla historii naszego kraju. Każdego roku jest to czas wspomnień bohaterskich postaw polskich żołnierzy i ich ogromnego ducha walki, dlatego też przybliżamy naszym uczniom szczególnie bohaterstwo dzieci w czasie wojny.

Ilu ich było, tego nie wiadomo. Były wśród nich zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Najmłodsi otrzymywali proste zadania: napełnianie worków z piaskiem, obieranie ziemniaków, przygotowywanie zupy i napojów. Starsi zostawali łącznikami.
Roznosiły pocztę, przekazywały meldunki, budowały barykady, gasiły pożary, przygotowywały jedzenie i opatrunki dla walczących.

Aby zrozumieć, poznać i poczuć ich ducha walki, dzieci klas czwartych wcieliły się w role małych, bohaterskich żołnierzy i w ramach lekcji o drugiej wojnie światowej, roznosiły meldunki z zaszyfrowanymi zadaniami dla kadry i uczniów klas starszych, po całej szkole. Tym samym mogły stać się młodymi powstańcami, poznać symbole Powstania Warszawskiego i czym była tzw. „godzina W”. Niezwykłą lekcję uzupełniły w klasie zabawą, grami i podsumowaniem tematu.

Ta lekcja historii, na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.