Henryk Filipski

Dla nas Polaków historia to coś więcej niż tylko fakty z przeszłości. To pamięć należna naszym rodakom, którzy w czasie wojny zachowali się tak jak trzeba. To pamięć dla ich bohaterstwa
i szacunek dla ich dokonań. To też pielęgnowanie wartości, które decydują o naszym człowieczeństwie, dlatego nie mogliśmy obojętnie zareagować na prośbę pani Grażyny Aniołek. Jej tata, pan Henryk Filipski, 30 kwietnia będzie obchodził swoje setne urodziny.

To wielki bohater Powstania Warszawskiego, Pseudonim: „Jeremi”. Stopień: Major. Formacja: Korpus Bezpieczeństwa, Obwód I Śródmieście.

Jego córka napisała wzruszający apel – “Drodzy znajomi i nie znajomi. 30 04 2020 roku moj Tata Henryk Filipski będzie obchodzić setne urodziny. To jest dla niego i dla nas niesamowicie trudny okres, nie moze pogodzić się z samotnością. Jest bardzo przygnebiony. Wiadomo taki czas. Dziecko można wziąć na kolanka i przytulać, ze starszą osobą tak się nie da. Proszę jeśli możecie to napiszcie do mojego Tatusia parę słów, by poczuł się lepiej. Tata ma problemy ze słuchem ale uwielbia przeglądać listy i kratki, które dostawal. Jeśli ktos będzie w stanie podjechac do Nadarzyna, ul Komorowska 69 i pomachac mu z bezpiecznej odleglosci to serdecznie zapraszamy. Mam nadzieję że pogoda dopisze w czwartek 30 kwietnia i od 12 godz moj tata będzie na dworzu. Dla każdego bedzie cos słodkiego. Proszę Pomóżmy mojemu tacie spędzić te urodziny tak żeby pamiętał je do ostatnich swoich chwil”.

W odpowiedzi na ten apel, nasi uczniowie przygotowali kartki urodzinowe, które wysłali do pana Henryka. Gdyby ktoś chciał przeczytać historię jego życia z czasów wojny to jest ona dostępna tutaj:

Panie Henryku, w imieniu wszystkich pracowników szkoły, rodziców i dzieci dziękujemy Panu za trud, poświęcenie i niezwykłe bohaterstwo podczas wojny. Życzymy panu zdrowia, spełnienia marzeń i wszystkiego co najlepsze i najpiękniejsze.

Kartki urodzinowe dostępne w galerii.