“Katarynka” w klasie 5

Na lekcjach języka polskiego w klasie V, w ramach spotkania z lekturą zaprezentowano poruszającą nowelę Bolesława Prusa o mecenasie Tomaszu i niewidomej dziewczynce, zakochanej w dźwiękach tytułowej katarynki. Ta niezwykła lekcja pozwoliła naszym uczniom, którzy wcielili się w postacie występujące w utworze lepiej zrozumieć głównych bohaterów lektury, ich problemy oraz realia dawnej Warszawy. Nauczyła ich również jak ważne jest posiadanie empatii i współczucia wobec innych.

Ważną rolę w spektaklu odegrało udźwiękowienie, kostiumy oraz rekwizyty tworzące niezwykły klimat czasu i miejsca akcji w lekturze. Za pomoc w przygotowaniu dziękujemy bardzo rodzicom którzy dzielnie wspierali młodych aktorów. Dziękujemy paniom Klaudii i Krystynie za wspaniały pomysł na realizację tematu związanego z lekturą „Katarynka”.

Jesteśmy pewni, że taka metoda pracy zainspirowała naszych uczniów do refleksji nad losem potrzebujących, tolerancji, szacunku i akceptacji dla ludzkiej odmienności.