Święto 100-lecia Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. W tym roku obchodzimy setną rocznicą tego wydarzenia.

Prezydent RP Andrzej Duda:

Jestem głęboko przekonany, że stulecie odzyskania niepodległości to sprawa bliska sercom wszystkich Polaków. Ogromnie zależy mi na tym, aby jubileusz stał się świętem całej polskiej wspólnoty i by każdy z nas, obywateli Rzeczypospolitej, czuł się zaproszony nie tylko do udziału w uroczystościach i innych wydarzeniach rocznicowych, ale przede wszystkim do ich współtworzenia…

W związku z tym wyjątkowym Świętem Narodowym, pamiętając o tych co polegli za wolność Ojczyzny i łącząc się z apelem Prezydenta Andrzeja Dudy, nasi uczniowie z klasy 8 i GCSE przygotowali wzruszającą Akademię. Następnie P. Kawończyk z Instytutu gen. Sikorskiego w Londynie zaprezentował filmy i ciekawostki historyczne. O godz. 11:45 Pan Ryszard Bielicki zaprezentował kilka utworów fortepianowych po czym wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy o 12:00.

Uświetnieniem całej Uroczystości był niezwykły Koncert dla Niepodległej, w wykonaniu uczniów i nauczycieli z naszej szkoły oraz gościa specjalnego p.Ewy Paprotnej z Austrii, śpiewaczki sopranowej, Laureatki nagrody „Złote Sowy”.

To Narodowe Święto po raz kolejny przypomina nam , czym jest wolność i niepodległość dla nas Polaków. Jak ważne jest, aby tej niepodległości bronić i szanować tych, którzy dla nas ją wywalczyli.

Fotorelacja z wydarzenia dostępna tutaj.